Kryptowaluty.

#ZłoteSzkołyNBP

WARSZTAT UCZNIOWSKI - kryptowaluty

Uczniowie klas VIII na lekcjach wiedzy o społeczeństwie pracowali nad zagadnieniem kryptowalut. Dwaj uczniowie bardzo szczegółowo zapoznali się z tematyką bardzo modnych i popularnych kryptowalut. Przygotowali na ten temat prezentację multimedialną i wykorzystali czas na wprowadzenie rówieśników w tematykę, która dla wielu ich kolegów była kompletnie nieznana.

Pierwsze kryptowaluty powstały już w 2008 roku i były to m.in. Hashcash oraz Bit Gold. O Bitcoinie można było usłyszeć również w tym roku za sprawą manifestu SatoshiNakamoto, który na początku 2009 roku wprowadził kryptowalutęBitcoin.  Rok później dokonano pierwszej płatności za pomocą Bitcoina. Kryptowaluta, rzadziej waluta kryptograficzna bądź wirtualna moneta – rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach.

Najważniejsza informacja!

Kursy kryptowalut nie są i nigdy nie będą stałe, kursy dynamicznie rosną lub maleją!!!

Podczas zajęć uczniowie mogli przekonać się, że kursy giełdowe kryptowalut zmieniały się z minuty na minutę. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób można wydobywać kryptowaluty. Kopanie kryptowalut to proces, w którym zaawansowane maszyny z dużą mocą obliczeniową rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne. Kluczem jest trudność problemów. Są one na tyle skomplikowane, że jedna jednostka nie jest w stanie ich rozwiązać (wymagana jest cała sieć), a do rozwiązania ich potrzeba niezwykle dużej mocy obliczeniowej.

Edukatorzy przedstawili również wiele ciekawostek dotyczących kryptowalut, szczególnie bitcoina. Leżący w Ameryce Południowej Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który nadał bitcoinowi status prawnego środka płatniczego. Tym samym jest to oficjalna waluta kraju, obok dolara amerykańskiego.

Na koniec uczniowie przygotowujący zajęcia odpowiadali na liczne pytania zadawane przez rówieśników, zainteresowanych omawianą tematyką. Dokonano też podsumowania zagadnień poruszanych podczas lekcji.

 

Dodatkowe informacje