Czekoladowy zawrót głowy …. dzień 3 TEG

FotoQuiz o czekoladzie …. gdzie rośnie czekolada? Jak smakuje czekolada? Kto zjada najwięcej czekolady na świecie? Jak pachnie muffinka czekoladowa? Czy lizaki czekoladowe smakują inaczej? A naleśniki z czekoladą? A torty????

Na te wszystkie i wiele innych pytań odpowiedzi należało szukać w jednym miejscu. W naszej szkole 22 listopada tj. w środę królowała jej wysokość CZEKOLADA. Elegancka ciemna, biała, mleczna i cudownie pachnąca od razu zaskarbiła sobie miłość i wierność poddanych, którzy nie patrząc na etykietę dworską zajadali się tym magicznym produktem. A było w czym wybierać, gdyż niezawodni, niezastąpieni i wspaniali rodzice zadbali, aby w tym dniu żadne, ale to żadne dziecko nie zostało bez ciasteczka czekoladowego. Wyjątkowy okazał się tort z logo TEG własnoręcznie wykonany przez uczennicę klasy II gimnazjum Karolinę Żebracką. Wśród uczniów dało się również zauważyć śliczną Miss Czekolady.

Dzień rozpoczął się od prezentacji projektu uczniów klasy II g „Mniam czekolada”. Zabawa połączona z quizem dla uczniów - przybliżyła wszystkim temat słodkiej i gorzkiej czekolady oraz drogi, jaką musi pokonać, aby do nas trafić.

I projekt i czekoladowy zawrót głowy to kulminacyjny dzień podczas tegorocznego TEG.  Nasze dzieci, smakując słodką czekoladę, która jest symbolem beztroskiego dzieciństwa, mogły poznać fakty związane z jej produkcją. Niewielu wiedziało, ze przy zbiorach kakaowca pracuje 2 miliony dzieci, które nigdy smaku czekolady nie poznały. Dla tych dzieci to ciężka praca, marnie opłacana, a dla ich rodzin czasami jedyne źródło utrzymania. Coś, co dla nas bywa luksusem, dla nich jest nieustanną walką z głodem, ubóstwem, brakiem poszanowania dla równości płci. W działania o czekoladzie mogliśmy więc wpleść Cele Zrównoważonego rozwoju:

1. Koniec z ubóstwem.
2. Zero głodu.
5. Równość płci
8. Wzrost gospodarczy i godna praca.
10. Mniej nierówności
.

Kilka dni wcześniej odbyły się również wyjazdowe warsztaty czekoladowe w Pijalni Czekolady w pana Mirosława Pelczara w Korczynie (szczegóły w osobnych artykułach na stronie szkoły).

Podczas tego czekoladowego dnia gościliśmy w naszej szkole podkarpackiego koordynatora ds. projektu Edukacja Globalna panią Urszulę Szymańską – Kujawę, która zapewniła nas, że jest pod dużym wrażeniem przedsięwzięcia czekoladowego i zaangażowania całej społeczności szkolnej, szczególnie rodziców.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, babciom i innym członkom rodzin, którzy zaangażowali się w przygotowania czekoladowych deserów i po raz kolejny pokazali, że chęci i wspólne działania sprawiają, że nasze dzieci wyrastają w poszanowaniu tradycji, pracy i wartości rodzinnych, a miejsce dziecka w takim środowisku gwarantuje, że przyszłość świata jest w dobrych rękach, bo naszych, polskich i bardzo rodzinnych.

Nie zmarnowaliście czasu, trudu i wspólnej pracy, gdyż troska o potrzeby dziecka jest równoważna z wychowaniem i odpowiedzialnością. Widać to było na twarzach wszystkich naszych uczniów, którzy z dumą i ogromną radością opowiadali o wspólnym pieczeniu, przygotowaniach i zaangażowaniu członków rodziny. DZIĘKUJEMY.

 

Dodatkowe informacje