Tydzień Edukacji Globalnej rozpoczęty.

FotoTrzy…. dwa… jeden… START!
Tydzień Edukacji Globalnej rozpoczęty.

„Szkoły nie dla wszystkich”

TEG rozpoczął się w naszej szkole w poniedziałek 20 listopada. Wszystkie klasy szkoły podstawowej i II gimnazjum wzięły udział w zajęciach pod hasłem „Przyszłość świata zależy od nas”. W naszej szkole w zdaniach tematycznych wzięliśmy pod lupę 4 cel zrównoważonego rozwoju – WYSOKA JAKOŚC EDUKACJI. W tym dniu na szkolnych korytarzach i w klasach widoczna była szerokorozumiana wielkokulturowość. Uczniowie wraz z wychowawcami na ten jeden dzień przenieśli się do szkół na całym świecie, aby na własne oczy przekonać się, jak w innych krajach uczą się ich rówieśnicy i jak wygląda system szkolnictwa.

I tak klasy I zabrały nas do Kataru i Hiszpanii, klasa II do Tajwanu, klasy III do Nigerii i Emiratów Arabskich, klasy IV do Rosji i Anglii, klasa V do Francji, a klasy VI do Stanów Zjednoczonych i Japonii, klasa VII do Indii, a II Gim. do Włoch. Francuski szyk i artystyczny berecik na głowach uczniów, futrzane czapki i stroje ludowe, a nawet japońskie mundurki szkolne i hinduskie sari nie pozostawały w tyle za elegancją angielskiej rodziny królewskiej w osobach samej Królowej Elżbiety, jej wnuka księcia Wiliama i jego żony księżnej Kate.

Każda klasa zgłębiała tajniki nauki w szkołach wylosowanego kraju. Nie było końca zdziwieniu, kiedy okazywało się, że uczniowie w Japonii zanim rozpoczną lekcje muszą posprzątać toalety, a szacunek okazywany starszym kolegom jest priorytetem, zawód nauczyciela zaś szanowany jak żaden inny. W Anglii lektury czyta się w  szkole, a zajęć obowiązkowych jest niewiele, chociaż lekcje odbywają się od 9:00 do 15:20. Nikogo nie dziwią mundurki i restrykcyjne stroje sportowe na lekcje wychowania fizycznego. Rosyjskie bukwy (litery) wcale nie były łatwe dla naszych czwartaków, za to kultura i tradycja rosyjska okazały się podobne do naszej. Zazdrościć możemy Francuzom, którzy wakacje mają aż pięć razy w roku. Przeanalizowaliśmy przedmioty, oceny i wymagania w innych szkołach i śmiało możemy stwierdzić, ze nasza polska szkoła jest miejscem, w którym dzieci i młodzież odbierają solidne wykształcenie, a nauczyciele pracują intensywnie i bardzo kreatywnie. Ale jak mówi jedno mądre przysłowie – CO KRAJ TO OBYCZAJ.

W tym dniu rozstrzygnięty też został szkolny konkurs na lapbooka o szkołach. Wyróżniono aż trzy pierwsze miejsca  - które zajęły Marysia Tomasik z kl.IVB, Amelia Bielańska z kl. IVB i Amelia Siara z kl. IIIB. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Pozostali uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział i poświęcili czas na wykonanie lapbooka.

Fotorelacja z tego dnia.

Dodatkowe informacje