Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej

Logo ORE              Logo PP           Logo PCEN
w ramach 
Projektu współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole zapowiada się ciekawie, ale o ostatecznej ocenie zadecydują sami uczniowie, gdyż to od ich pomysłowości zależeć będzie ostateczny efekt. W dniach od 14 do 18 listopada nasza szkoła stanie miejscem kolorowym, barwnym i mamy nadzieję atrakcyjnym pod względem ofert związanych z edukacją globalną. Przygotowaliśmy projekcje filmów, prezentacje multimedialne, pokazy i liczne ciekawostki.

Hasło tegorocznego TEG „Razem dla pokoju” było też mottem przewodnim wycieczki uczniów gimnazjum do Wadowic i Oświęcimia (więcej informacji tutaj).

Uczniowie wszystkich klas zaangażowali się w wykonanie prac plastycznych na konkurs organizowany przez ORE w ramach projektu. Wybór prac jest duży i wszystkie na pewno zostaną zaprezentowane w szkole, zdobiąc gazetki i szkolne korytarze.

W ciągu tygodnia codziennie w szkole odbywać się będą imprezy związane z TEG. Na początek zapraszamy chętnych uczniów, czyli drużyny klasowe do mini grywalizacji, podchodów w wersji nowoczesnej  - odszyfrowania zakodowanych haseł kodami QR. Ponadto uczniowie będą pisali listy do swoich rówieśników na całym świecie – z pozyskanych adresów różnych szkół  wybierzemy kilka, do których trafią listy pisane przez uczniów naszej szkoły. Wyślemy je w sposób tradycyjny , mając nadzieję, że trafią w wyznaczone miejsce. Zaplanowaliśmy też spotkania w ramach poznania kultury innych narodów, a odbywać się to będzie pod hasłem OBYWATEL ŚWIATA. Każda klasa losowo wybrała państwo z Globalnej Północy i Globalnego Południa i według własnej pomysłowości oraz pomocy i wsparciu nauczycieli, wychowawców i rodziców przygotowują liczne atrakcje i ciekawostki związane  z tym krajem. Bez wiz, paszportów, biletów lotniczych i hotelowych rezerwacji będziemy mogli odwiedzić : Laos, Bangladesz, Wietnam, Indie, Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylię, Australię. Liczymy na to, że jak z każdej podróży można zabrać pamiątki, tak i tym razem organizatorzy zaplanują coś na pamiątkę, bo to że „podróże kształcą” jest kwestią bezdyskusyjną. Skoro coś dla ducha to i dla ciała, gdyż w kolejnym dniu zajrzymy do regionalnej kuchni i będzie to dzień pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Uczniowie przygotują degustację licznych regionalnych potraw i produktów. Nie powinno zabraknąć pierogów, domowego chleba, proziaków, bigosu i innych smakołyków. Podsumowaniem tygodnia będzie debata i dyskusje panelowe w klasach inspirowane filmem.

Liczymy na to, ze wszelkie działania związane z EG nie zakończą się wraz z TEG, ale potrwają nieco dłużej. Zachęcamy i uczniów i rodziców do podrzucania nam pomysłów na realizację treści związanych z globalizacją. Czekamy na sugestie i zapewniamy, że atrakcji nie zabraknie aż do grudnia 2017, kiedy to kończy się realizacja VI edycji Projektu Edukacja Globalna.

Dodatkowe informacje