Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Uwaga - Konkurs!
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 04, luty 2021 07:34
- Odsłony: 95
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. U podstaw obchodów są tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO
17 listopada 1999 roku.
Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.
Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
W tym roku proponuję Wam udział zdalny w zabawach i kreatywnych formach promowania języka polskiego jako naszego bogactwa narodowego. Język ojczysty jest wszak wartością bezcenną, dumą i chlubą narodową. Propozycje zabaw będą dostępne w późniejszym terminie na stronie internetowej lub bezpośrednio w linku w aplikacji Teams.
Wszystkich chętnych uczniów z kl. IV- VIII zapraszam do wzięcia udziału w organizowanych zabawach, ale przede wszystkim do udziału w zdalnym konkursie wiedzy pt.
„Co ja wiem o języku polskim?”
Konkurs /test online/ odbędzie się poprzez aplikację Teams 22 lutego tj. poniedziałek o godz. 12.00.
Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać zgłoszenie do p. A. Walaszczyk do dnia 15 lutego
Zakres wiedzy do konkursu obejmuje znajomość:
- Zasad ortograficznych.
- Przysłów i powiedzeń.
- Frazeologizmów.
- Gramatyki języka polskiego – fleksja i składnia.
Za udział i miejsce w konkursie przewidziano punkty dodatnie z zachowania oraz ocenę cząstkową z języka polskiego. Serdecznie zapraszam.
Organizator konkursu A. Walaszczyk