Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Foto  „To święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi! Oczywiście większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy również m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu czy  Argentynie. Z osobami mówiącymi po polsku możemy też spotkać się  w Danii, Estonii, Serbii czy… Nowej Zelandii. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, podobnie jak rosyjski, ukraiński, czeski czy serbski Dawno temu językiem pisanym była w Polsce łacina i dopiero w 1285 roku na zjeździe w Łęczycy podjęto decyzję, że oprócz łaciny w szkołach przykościelnych można używać języka polskiego. Pierwszymi tekstami w języku polskim, które ukazały się drukiem w 1475 roku były modlitwy: „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”.

Polski alfabet (jak większość alfabetów krajów europejskich) powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie. Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ź. Najczęściej spotykaną głoską w języku polskim jest samogłoska A!!! Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, że właśnie za pomocą tej samogłoski każdy z nas obwieścił wszem i wobec swoje przyjście na świat. Dawniej w języku polskim były trzy liczby gramatyczne:

◦      pojedyncza - odnosząca się do jednej osoby lub rzeczy (oko, ucho, niewiasta),

◦      podwójna - odnosząca się do dwóch osób lub rzeczy, często występujących w parze (oczy, uszy),

◦      mnoga - odnosząca się do więcej niż dwóch osób lub rzeczy (oka, ucha, niewiasty)

Liczba podwójna już dość dawno zanikła (XVI w.). Jednak do dziś jeszcze spotykamy jej ślady, np. w nazwach przedmiotów tworzących naturalne pary (ręce- rękoma, oczy-oczyma) i w przysłowiach (Mądrej głowie dość dwie słowie).

Rzeczowniki w języku polskim odmieniają się przez siedem przypadków.  Są jednak języki, które mają tylko jeden lub dwa przypadki (np. w angielskim)lub nawet kilkadziesiąt/ kilkaset przypadków. W języku tabassaran w Dagestanie (Kaukaz) rzeczowniki odmieniają się przez 48 przypadków, Eskimosi natomiast używają aż 252 przypadków dla rzeczowników prostych”.

„A nade wszystko szanuj  mowę twą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

               W naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W piątek, 21 lutego, podczas dwóch lekcji uczniowie z klas IV-VIII zmagali się na sali gimnastycznej w międzyklasowej grywalizacji. Reprezentanci wszystkich klas przystąpili do turnieju, który jak się okazało, był świetną zabawą i 90 minut zleciało jak z bicza strzelił. Były wierszyki łamańce językowe, było dyktando o Dżonie, który brzęczał na bandżo, Qr kody i ortograficzne gry online. Doskonałą zabawą okazało się też pisanie  opowiadania, które wymagało nie lada kreatywności w dobrze treści….  Nawet teleturniej 14 pytań –„ Co pamiętam z lekcji języka polskiego”? nie stanowił problemu i uczniowie odpowiadali błyskawicznie. Wszystkie grupy pracowały z dużym zaangażowaniem, nikt nikomu nie przeszkadzał, i co ciekawe -  podczas tej kreatywnej lekcji języka polskiego nikt się nie nudził i nikt, ale to nikt nie patrzył na zegarek w oczekiwaniu na dzwonek.

 Pani Maria Kotulak, która była pomysłodawczynią i pani Anetta Walaszczyk, która zorganizowała i zadbała o szczegóły grywalizacji – przekonały się kolejny już raz, że uczniowie nie muszą siedzieć w ławce, aby uczyć się, nie muszą wiercić się na krześle i odliczać minuty do dzwonka … tu pracowali wszyscy na podłodze, nad dużą kartką papieru, czasem z telefonem … pracowali z dużym zaangażowaniem. Na pamiątkę każda klasa otrzymała okazjonalny dyplom, a uczestnicy dodatnie punkty z zachowania. Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

 

Dodatkowe informacje