Wycieczka do Krakowa.

Foto         16 listopada 2017 roku rano grupa historyków z Koła Historycznego z Gimnazjum w Tarnowcu wyruszyła na wyprawę do Krakowa. W programie wycieczki było zwiedzanie podziemi Rynku Głównego oraz Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na Wawelu. Wycieczka rozpoczęła się na Dworcu Autobusowym w Jaśle. Stamtąd autobus kursowy zabrał nas do Krakowa.

         Wizytę w „królewskim grodzie” rozpoczęliśmy od Placu Jana Matejki, gdzie podziwialiśmy ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego Pomnik Grunwaldzki. Dzieło powstało z okazji pięćsetnej rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami. Następnie obok Barbakanu, przez Bramę Floriańską udaliśmy się na Krakowski Rynek.

         Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi... Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa. Jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nowe, inne zwiedzanie.

         Po pełnym wrażeń zwiedzaniu podziemi uczestnicy wycieczki udali się na Zamek Królewski na Wawelu. Tam oglądaliśmy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, podziwialiśmy renesansowy dziedziniec zamkowy, oddaliśmy hołd Józefowi Piłsudskiemu oraz Marii i Lechowi Kaczyńskim.

         Podczas wycieczki nie mogło również zabraknąć wizyty w Kościele Mariackim.
         Był to dzień pełen wielkich wrażeń, nic dziwnego, że późnym wieczorem wróciliśmy zmęczeni do domów.

Jacek Bracik – opiekun koła

 

Dodatkowe informacje