Dzień Papieski w naszej Szkole - 2016

Foto9 października br. w całej Polsce obchodzony był XVI Dzień Papieski, tym razem pod hasłem JAN PAWEŁ II – Bądźcie świadkami miłosierdzia. Uczniowie naszej szkoły pamiętają także o 16 października – dniu upamiętniającym wybór ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a także o 22 października – liturgicznym wspomnieniu św. Jana Pawła II, dlatego obchody Dnia Papieskiego w naszej szkole przypadły pomiędzy tymi dniami. 17 października cała społeczność szkolna zgromadziła się w Sanktuarium tarnowieckim, gdzie obejrzała krótką prezentację o świętym Janie Pawle II – Apostole Bożego Miłosierdzia, przygotowaną przez ks. Grzegorza Wolana. Bezpośrednio po prezentacji wszyscy zgromadzeni wzięli udział we Mszy św. podczas której dziękowali Bogu za dar świętego Jana Pawła II, prosząc o potrzebne łaski za Jego wstawiennictwem. 

W tym roku pielgrzymowanie na wzór Świętego Papieża – Polaka podzielono na dwie grupy. 17 października po Mszy św. w kościele w Tarnowcu uczniowie klas I-III SP wraz z Wychowawcami i p. Edytą Koszyk –organizatorem wyjazdu wyruszyli do Muzeum Misyjnego Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym.

Siostra Ezechiela wprowadziła całą grupę w progi muzeum, które zostało otwarte i poświęcone w 2003r. przez ks. Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i tak znaleźliśmy się przy grobie siostry Anny Kaworek – współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła. S. Ezechiela po krótkim wstępie poświęconym s. Annie Kaworek zaprosiła całą naszą grupę do pomieszczeń muzealnych, znajdujących się na parterze Domu Zgromadzenia. Muzeum zwiedzaliśmy podzieleni na klasy pod opieką nauczycieli z towarzyszeniem s. Ezechieli. W różnej kolejności zwiedziliśmy muzeum, ale wszyscy zobaczyliśmy m.in.: salę poświęconą współzałożyciele Zgromadzenia s. Annie Kaworek; zdjęcia ze spotkania Sióstr z Janem Pawłem II, pamiątki po ks. Bronisławie Markiewiczu założycielu Zgromadzeń Michalickich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się sale ze zbiorami gromadzonymi od lat 70-tych XX w. przez Siostry Misjonarki pracujące w Afryce. Eksponaty te pochodziły z różnych krajów i kontynentów, przedstawiając kulturę duchową i materialną poszczególnych regionów, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki. Były to obrazy malowane na płótnie farbami pozyskiwanymi z różnych roślin, a także wykonane z ziaren piasku oraz skrzydeł motyli. Zobaczyliśmy przedmioty codziennego użytku, tkaniny ozdobne, maski, torebki ze skóry krokodyli, rzeźby z hebanu i kości słoniowej, ozdoby z bambusa, instrumenty muzyczne, nakrycia głowy i stroje. Siostra Przewodniczka zwróciła uwagę zwiedzających na zdjęcia ukazujące życie dzieci w Afryce i na to jak różni się od ich życia.

Po obejrzeniu tak ciekawych zbiorów – eksponatów s. Ezechiela zaprosiła wszystkie dzieci wraz z wychowawcami do kaplicy, w której mogliśmy odmówić modlitwę w ciszy i skupieniu. Na zakończenie zwiedzania otrzymaliśmy pamiątkowe foldery z wizerunkiem służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła (1872-1936) oraz bardzo pyszne lizaki.

Po krótkim spacerze dotarliśmy do Sanktuarium św. Michała Archanioła, gdzie zatrzymaliśmy się na krótką modlitwę. Chętni uczestnicy wyjazdu – pielgrzymi zakupili pamiątki w okolicznym sklepie.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego nie zabrakło miejsca na wspólne grillowanie. Tym razem ze względu na pogodę pyszną kiełbaskę i gorącą herbatę przygotowały nieocenione Mamy w GOK-u w Tarnowcu. Wszyscy w ciepłej sali Domu Ludowego spożyli przygotowany posiłek i bezpiecznie wrócili do domów.

Szkolny Dzień Papieski stał się okazją do hojności serca w różnych wymiarach, za którą bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy dla Właścicieli Masarni z Wrocanki za podarowanie 11 kilogramów kiełbasy oraz chętnym Mamom, które przygotowały poczęstunek. Podziękowania składamy także Radzie Rodziców ZSP Tarnowiec za dofinansowanie wyjazdu oraz Pracownikom GOK-u w Tarnowcu za ciepłe i życzliwe przyjęcie w swoich progach.

 

 

Dodatkowe informacje